podatek vat

Zaczęty przez toYA, Luty 17, 2017, 00:14:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

toYA

Przymierzam się do własnej firmy. Wiem mniej więcej jak założyć ,gdzie się udać, ale jeszcze mnie nurtują pytania. Jaką właściwie formę podatku mam wybrać? Skąd wiem, że akurat ten jest optymalny? Czy zakładając firmę muszę zostać VAT-owcem? Czy nie będąc vatowcem mogę wystawiać faktury?

KatarzynaGiermańska

Cytat: toYA w Luty 17, 2017, 00:14:48
Jaką właściwie formę podatku mam wybrać? Skąd wiem, że akurat ten jest optymalny?

Musi Pani/Pan dokładnie przeanalizować swój biznes plan pod kątem wielkości spodziewanych przychodów, wydatków, kosztów uzyskania przychodu, jak również kosztów prowadzenia księgowości.


Cytat: toYA w Luty 17, 2017, 00:14:48Czy zakładając firmę muszę zostać VAT-owcem? Czy nie będąc vatowcem mogę wystawiać faktury?

Zależy od rodzaju działalności. Niektóre branże nie są zwolnione z VAT-u. Zwolnienie podmiotowe reguluje artykuł 113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie, z którym zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Nie wlicza się też niektórych czynności. Zachęcam do lektury.

Cytat: toYA w Luty 17, 2017, 00:14:48Czy nie będąc vatowcem mogę wystawiać faktury?

Tak.

toYA

Nie chcę tutaj pisać jakie planuję przychody ani koszty. Planuję otworzyć salon fryzjerski na początku sama bez pracowników.

KatarzynaGiermańska

Do zakładu fryzjrskiego musi Pani obowiązkowo zakupić kasę fiskalną. Z form opodatkowania proponuję zasady ogóle jeśli ma Pani dzieci i męża a lokal będzie Pani wynajmować czy dzierżawić, natomiast ryczałt jeśli rozlicza się Pani sama i działalność będzie wykonywana w lokalu własnościowym.

KatarzynaGiermańska

Co do VAT-u to lepiej omijać, do momentu osiągnięcia limitu (w tym roku 200tys). Od żadnego podatku człowiek się nie wzbogaca.

Tomdom

Nie każdy przedsiębiorca musi być vatowcem