Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Complay

#46
Aktualizacje / Aktualizacja 29.05.2020
Maj 28, 2020, 12:20:37



  • Dodano ceny indywidualne dla kontrahenta


    Opcja cen indywidualnych pozwala w sposób kompleksowy zarządzać cenami dla kontrahentów, poprzez domyślne ustawienie parametrów takich jak cena, typ ceny, waluta, cena zakupu netto, waluta zakupu. Zdefiniowane ceny produktów dla danego kontrahenta są automatycznie wykorzystywane podczas wystawiania faktur, faktur zakupowych, dokumentów magazynowych, zamówień i ofert .
    Definiowanie cen indywidualnych odbywa się w osobnym oknie, które umożliwia łatwe dodawanie nowych cen oraz przeglądanie i edytowanie już istniejących. Po usunięciu produktu z indywidualnego cennika, usuwa się powiązanie z danym kontrahentem.

    Aby ustalić specjalny cennik, należy przejść do kartoteki Kontrahenci, następnie zaznaczyć kontrahenta z listy i wybrać opcję Ceny indywidualne.

    ceny indywidualne fakturalight

    Uruchomi się okno cen indywidualnych dla wybranego kontrahenta.

    1.1 Dodawanie produktu
    Aby dodać produkt, klikamy przycisk Dodaj produkty z kartoteki.

    ceny indywidualne fakturalight

    W oknie które się pojawi, za pomocą filtrów lub zaznaczenia wybieramy z listy produkty, które będą miały specjalne ceny dla danego kontrahenta. Można dodać jeden produkt, kilka lub wszystkie (zaznaczając rekordy myszką; klikając kolejno na nieprzylegające rekordy z wciśniętym klawiszem Ctrl; rozszerzając zaznaczenie w dół Shift + strzałka w dół; rozszerzając zaznaczenie w górę Shift + strzałka w górę;  zaznaczając wszystkie widoczne elementy Ctrl + A). Na końcu klikamy przycisk Wybierz.


    ceny indywidualne fakturalight

    Na liście cen indywidualnych można zmieniać każdy parametr poza Nazwą towaru lub usługi. Wprowadzone zmiany należy zapisać po powrocie do kartoteki Kontrahenci.

    1.2 Usuwanie produktu
    Aby usunąć produkt, zaznaczamy pozycję na liście i klikamy przycisk Usuń.

    ceny indywidualne fakturalight


  • Dodano drukowanie paragonu fiskalnego do faktury
    Dodaliśmy możliwość fiskalizacji faktury sprzedaży, która polega na wydrukowaniu paragonu fiskalnego do tej faktury na kasie lub drukarce fiskalnej. Fiskalizacja faktur jest podobna do procesu ręcznej fiskalizacji paragonów i jest możliwa tylko dla dokumentów wystawionych w walucie polskiej PLN w cenie brutto.

    W pierwszej kolejności należy włączyć i skonfigurować obsługę drukarek fiskalnych (zobacz obsługa drukarek fiskalnych).

    Aby zafiskalizować fakturę, zaznaczamy wybrany rekord i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Fiskalizuj dokument.

    fiskalizacja faktury fakturalight

    Po zafiskalizowaniu, faktura na liście dokumentów jest oznaczana ikoną. Po najechaniu kursorem na ikonę obok numeru, wyświetli się numer dobowy i ogólny paragonu oraz data fiskalizacji.

    fiskalizacja faktury fakturalight

    Dodatkowo na każdym paragonie zostanie wydrukowany numer NIPu nabywcy z faktury, jeśli urządzenie fiskalne posiada taką opcję.

    Uwaga! Dla paragonów fiskalnych do faktur Vat marża, należy zdefiniować zero techniczne w module ustawień drukarek fiskalnych.


  • Dodano możliwość generowania zestawień poszczególnych pozycji z dokumentów

    W tej wersji programu dodaliśmy możliwość generowania zestawienia pozycji na dokumentach. Takie zestawienie służy do wyświetlania, drukowania lub eksportowania informacji na temat ilości i wartości sprzedaży poszczególnych towarów w wybranym okresie. Rejestr jest generowany na podstawie aktualnie wyświetlanej listy dokumentów, spełniających ustawione filtry w oknie głównym.

    Aby sporządzić zestawienie, przechodzimy do wybranej zakładki i za pomocą filtrów zawężamy zakres danych. Następnie klikamy przycisk Zestawienie.

    zestawienie pozycji z faktur

    W otwartym oknie wybieramy zestawienie pozycji na dokumentach oraz zaznaczamy kolumny, które będą prezentowane w zestawieniu.

    zestawienie pozycji z faktur

    Uwaga! Pod uwagę brane są również dokumenty korygujące.

    Przykładowe zestawienia:

    • Zestawienie pozycji dokumentów sprzedaży
    • Zestawienie pozycji dokumentów zakupu
    • Zestawienie zamówionych produktów
    • Zestawienie sprzedanych towarów dla danego kontrahenta w wybranym okresie





  • Zmieniono sposób wyświetlania ceny w oknie wystawiania faktury

    W oknie wystawiania faktury cena towaru lub usługi jest wyświetlana analogicznie, jak w kartotece Produkty.


  • Przyspieszono wczytywanie bazy zdalnej


#47
Jeśli chodzi o program FakturaLight, to jest taka możliwość - wystarczy przytrzymać klawisz "Shift" lub "Ctrl" i zaznaczyć myszką pozycje. Następnie wcisnąć klawisz "Delete".
#48
Aktualizacje / Aktualizacja 17.04.2020
Kwiecień 21, 2020, 14:57:27


  • Dodano raporty kasowe w wersji Magazyn

    Raport kasowy to chronologiczne zestawienie wszystkich operacji gotówkowych, które miały miejsce w przedsiębiorstwie w określonym czasie. Raport kasowy uwzględnia stan początkowy gotówki, następnie po zsumowaniu przychodów i rozchodów, przedstawia stan końcowy środków pieniężnych w kasie.

    1.1 Saldo początkowe, saldo bieżące

    Aby rozpocząć korzystanie z raportu kasowego, należy wprowadzić stan początkowy gotówki w kasie. Przechodzimy do kartoteki Kasa i klikamy Saldo kasy, znajdujące w podsumowaniu pod listą dokumentów kasowych.

    saldo gotówki w kasie

    Następnie wpisujemy wartość salda początkowego dla kasy.

    saldo początkowe gotówki w kasie

    Uwaga! Saldo kasy wyświetla aktualny stan gotówki w kasie, po uwzględnieniu wszystkich obrotów gotówkowych oraz salda początkowego kasy. Saldo konta wyświetla aktualny stan środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, po uwzględnieniu wszystkich wprowadzonych do programu operacji bezgotówkowych oraz salda początkowego konta.

    1.2 Generowanie raportu kasowego

    Aby otworzyć okno służące do generowania i zarządzania raportami kasowymi, klikamy przycisk Raporty(JPK), a następnie Raport kasowy.

    raport kasowy

    W oknie znajduje się lista wygenerowanych raportów kasowych, które możemy filtrować po okresie, w części Pokaż raporty wygenerowane za okres (w pomarańczowej ramce).  Tworzenie dokumentu rozpoczynamy od kliknięcia przycisku Nowy raport kasowy (w czerwonej ramce).

    raport kasowy

    Następnie ustawiamy parametry generowanego raportu kasowego.

    raport kasowy

    W polu Okres wybieramy zakres dat, za jaki ma zostać wygenerowany raport kasowy.

    Pole Stan początkowy jest uzupełniane automatycznie, z możliwością edycji:
        • jeżeli jest to pierwszy raport w programie, to stan początkowy jest kopiowany z wpisanego wcześniej stanu początkowego gotówki w kasie w kartotece Kasa
        • jeżeli jest to kolejny raport, to stan początkowy jest pobierany z komórki saldo końcowe z poprzedniego raportu kasowego.

    Numer - program automatycznie nadaje dokumentom kolejny numer. Dla raportu kasowego domyślnie ustawiona jest numeracja ciągła. Jeżeli chcemy dodać własny szablon numeracji lub zmodyfikować obecny, możemy tego dokonać z poziomu Ustawień programu. Zestawienie zmiennych oraz informacje na temat sposobu tworzenia szablonu numeracji znajdują się w pomocy (dział KonfiguracjaSzablony numeracji).

    Po ustawieniu powyższych parametrów, zatwierdzamy przyciskiem Generuj. Utworzony raport wyświetli się na liście. Następnie klikamy podwójnie na wybrany rekord, by wyświetlić wydruk raportu.

    raport kasowy



  • Dodano nowy typ podłączenia drukarki fiskalnej przez sieć (w tym WiFi)

    Drukarkę fiskalną można połączyć z komputerem za pomocą USB albo przez sieć. Sposób komunikacji przez USB został już opisany w aktualizacji 23.03.2020 w punkcie 1.1 - konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną.

    Aby skonfigurować połączenie sieciowe z urządzeniem fiskalnym, klikamy strzałkę obok przycisku Ustawienia i wybieramy Drukarki fiskalne.

    drukarki fiskalne fakturalight

    W sekcji Połączenie dla protokołu Posnet zmieniamy tryb połączenia USB na Sieć(Wifi/Ethernet)

    drukarki fiskalne fakturalight

    Następnie wpisujemy Adres IP drukarki oraz Port.

    drukarki fiskalne fakturalight

    Można skorzystać z opcji Testuj połączenie, aby sprawdzić poprawność konfiguracji. Jeżeli konfiguracja przebiegła poprawnie, to pojawi się komunikat informacyjny z wszystkimi danymi technicznymi urządzenia fiskalnego.

    konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną


  • Dodano informację o datach wysłania przypomnienia o płatności i wezwania do zapłaty

    Na liście faktur, w kolumnie Zapłacono pojawiają się ikony powiadamiające o wysłanym przypomnieniu o płatności oraz o wygenerowanym wezwaniu do zapłaty.

    wezwanie do zapłaty przypomnienie o płatności

    Po najechaniu na ikonę, wyświetla się dokładna informacja, w którym dniu zostały przygotowane poszczególne dokumenty windykacyjne.

    wezwanie do zapłaty przypomnienie o płatności

    Uwaga! Jeżeli w tym samym dniu przypomnienie o płatności lub wezwanie do zapłaty zostało wygenerowane kilkukrotnie, to data wyświetli się tylko raz.


  • Zmieniono wygląd okna plików JPK

    Zmieniliśmy organizację w oknie wygenerowanych plików JPK. Na lewą stronę okna został przesunięty przycisk generowania pliku JPK (w czerwonej ramce), nazwany Nowy plik JPK. Dalej w części Pokaż pliki wygenerowane za okres znajdują się kontrolki filtrowania po okresie oraz wyświetlanie według rodzaju.
    jpk


  • Dodano opcję usuwania powiązań dokumentów magazynowych z fakturami w wersji Magazyn

    Aby usunąć powiązanie PZ-tki z fakturą zakupu lub WZ-ki z fakturą sprzedaży, przechodzimy do kartoteki Dok.magazynowe, uruchamiamy menu kontekstowe w wybranej komórce i klikamy polecenie Usuń powiązanie z fakturą.

    powiązanie wz z fakturą

#49
Sugestie / Odp: Drukarki, kasy fiskalne
Marzec 25, 2020, 12:52:44
Miło nam poinformować, że w ostatniej aktualizacji (wersja 34.0) dodaliśmy obsługę drukarek fiskalnych Posnet.
#50
Aktualizacje / Aktualizacja 23.03.2020
Marzec 20, 2020, 15:52:09



  • Dodano obsługę drukarek fiskalnych

    W tej wersji programu dodaliśmy obsługę drukarek fiskalnych producenta PosNet. Konfigurację drukarki fiskalnej należy przeprowadzić osobno dla każdego stanowiska komputerowego, gdyż ustawienia są zapisywane lokalnie i są wspólne dla wszystkich firm na danym stanowisku.

    1.1 Konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną

    W pierwszej kolejności należy podłączyć urządzenie do komputera. Następnie włączamy moduł drukowania paragonów na drukarkach fiskalnych, klikając strzałkę obok przycisku Ustawienia i wybierając Drukarki fiskalne.

    fakturalight drukarki fiskalne

    Otworzy się okno dialogowe, w którym zaznaczamy Włącz obsługę drukarek fiskalnych

    obsługa drukarek fiskalnych

    Dalej należy skonfigurować ustawienia dotyczące paragonów fiskalnych oraz połączenie z urządzeniem fiskalnym.

    W sekcji Połączenie

    konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną

    wybieramy protokół komunikacyjny drukarki (obecnie dostępny jest PosNet). Następnie wybieramy z listy odpowiedni port lub klikamy przycisk Wykryj port. Jeżeli konfiguracja przebiegła poprawnie, to pojawi się komunikat informacyjny.

    konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną

    Jeśli nie pojawi się lista wyboru portów lub pojawi się błąd, to należy upewnić się, czy na komputerze zainstalowane są wszelkie wymagane sterowniki. Niezbędne informację otrzymają Państwo od producenta bądź firmy serwisującej drukarkę.

    Obok znajduje się przycisk Testuj połączenie, który pozwala wyświetlić wszystkie dane techniczne urządzenia fiskalnego, takie jak nawa drukarki, numer unikatowy, datę i godzinę, a także przypisanie stawek VAT.

    konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną

    W sekcji Ustawienia dostępne są następujące opcje:

    konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną

    Jeżeli parametr jest zaznaczony, to przy zapisie formularza dokumentu, paragon fiskalizuje się automatycznie w momencie kliknięcia przycisku Zapisz. Jeżeli jest odznaczony, paragon należy zafiskalizować ręcznie.

    konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną

    Długość nazwy sprzedawanego towaru na drukarce fiskalnej ma ograniczoną ilość znaków i nie da się jej zwiększyć. Jeżeli wyrażenie będzie zbyt długie, wystąpi błąd podczas drukowania paragonu fiskalnego. Powyższa opcja automatycznie skraca ilość znaków przed fiskalizacją paragonu w nazwie towaru lub usługi do maksymalnej obsługiwanej.


    konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną

    Według nowych zasad, określonych w §6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, podatnicy przypisują oznaczenia literowe od "A" do "E" do konkretnych stawek podatku (A - 23%, B - 8%, C - 5%, D -  0%, E - zw). Natomiast literom ,,F" i ,,G" są przypisane pozostałe stawki, w tym wartość 0% (zero techniczne). W programie FakturaLight pod stawką 0% - zero techniczne będzie rejestrowana sprzedaż produktów ze stawką wbudowaną oo, np, npUE, npEXP oraz wszystkich własnych stawek o wartości 0. Przed rozpoczęciem fiskalizacji należy przyporządkować zero techniczne do litery zaprogramowanej na kasie przez serwisanta.


    W sekcji Operacje znajdują się następujące akcje

    konfiguracja połączenia z drukarką fiskalną

    Drukuj raport dobowy – wywołuje wydruk raportu dobowego na drukarce fiskalnej.
    Drukuj raport okresowy – po wybraniu zakresu dat, wywołuje wydruk informacji zapisanych w pamięci fiskalnej w danym okresie czasu.
    Anuluj transakcję – przerywa transakcję w przypadku wystąpienia błędu wydruku paragonu fiskalnego.


    1.2 Wystawianie paragonów i fiskalizacja
    Paragon wystawiamy podobnie jak pozostałe dokumenty sprzedaży, rozwijając strzałkę obok przycisku Nowa faktura. Szczegółową odpowiedź na pytanie, jak wystawić paragon znajdą Państwo w instrukcji obsługi.

    Paragon można wydrukować na urządzeniu fiskalnym ręcznie, wybierając  z menu kontekstowego polecenie Fiskalizuj paragon.

    drukowanie paragonu na drukarce fiskalnej


    Po fiskalizacji paragon na liście dokumentów jest oznaczany ikoną.

    drukowanie paragonu na drukarce fiskalnej

    Zapisywany jest także numer paragonu dobowy i ogólny oraz data fiskalizacji. Dane wyświetlają się po najechaniu kursorem na ikonę obok numeru.

    drukowanie paragonu na drukarce fiskalnej

    Uwaga! W celu fiskalizacji paragon musi być wystawiony w walucie polskiej PLN w cenie brutto. Należy też unikać wieloliniowych nazw produktów.


  • Dodano nową stawkę VAT 4%

    W tej wersji programu wprowadziliśmy nową stawkę podatku VAT dla czynnych podatników świadczących usługi taxi samochodem osobowym. Zryczałtowana stawka podatku od towarów i usług dla taksówkarzy wynosi 4%.

    2.1 Ustawienia programu
    Stawka 4% jest domyślnie nieaktywna. Aby włączyć widoczność tej stawki VAT podczas wystawiania nowych dokumentów, należy przejść do Ustawień programu, zakładka Stawki podatku i zaznaczyć checkbox w kolumnie Aktywna.

    zryczałtowany podatek VAT dla taksówek

    2.2 Faktura
    Aby wystawić fakturę za świadczenie usług taksówek osobowych, należy otworzyć okno nowej faktury, a następnie przy dodawaniu nowej pozycji zastosować stawkę 4%.

    zryczałtowany podatek VAT dla taksówek

    2.3 JPK
    Sprzedaż dla stawki 4% w przypadku ryczałtu dla taksówek osobowych jest wykazywana w następujących pozycjach:

    JPK_VAT: K_17 - kwota netto; K_18 - podatek VAT
    JPK_FA: P_13_4 - suma wartości sprzedaży netto; P_14_4 kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto w PLN; P_14_4W kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto w walucie obcej

    Stawkę 4% wprowadziliśmy także do dokumentu zbiorczego, sumującego sprzedaż z kasy fiskalnej dla raportu JPK_VAT.

    zryczałtowany podatek VAT dla taksówek


  • Uzupełniono listę podstawy zwolnienia z VAT

    Dodaliśmy do listy zwolnień artykuły dotyczące pracowników uczelnianych, to jest ,,Art. 43 ust. 1 pkt 29 Ustawa o VAT oraz par. 3 ust. 1 pkt 14 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień"


  • Poprawiono generowanie numeracji dla KW wystawianych do faktur zakupowych

    Podczas wprowadzania faktury zakupowej za poprzedni rok zmieniała się data w numerze dokumentu magazynowego KW.


  • Zmieniono nagłówek kolumny "PKWiU" na "PKWiU/CN"


  • Wprowadzono drobne poprawki wizualne


  • Poprawiono drobne błędy

#51
Mamy przyjemność zaprezentować program do faktur na telefony i tablety z systemem Android. Zachęcamy do pobrania aplikacji i zapoznania się z jej funkcjonalnością:

"pobierz z Google Play"


    Najważniejsze funkcje:

    • wystawianie krajowych faktur sprzedaży (VAT, marża, zaliczkowych, końcowych)
    • wystawianie faktur za wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług
    • wystawianie faktur za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów
    • wystawianie faktur eksportowych
    • wystawianie faktur za świadczenie usług poza terytorium UE
    • wystawianie faktur korygujących
    • wystawianie faktur w walucie obcej
    • wystawianie faktur w języku angielskim, niemieckim oraz dwujęzycznych
    • wystawianie faktur od cen netto lub brutto
    • wystawianie faktur proforma
    • wystawiania faktur z pro formy
    • wystawianie faktur bez VAT
    • możliwość tworzenia i wysyłania klientom zamówień i ofert
    • wystawianie faktury z zamówienia lub oferty
    • obsługa faktur w walutach obcych i automatyczne przeliczanie wartości po wybranym kursie
    • obsługa faktur w językach obcych
    • obsługa wszystkich stawek VAT w tym "zw" oraz "np"
    • podgląd wydruków faktur w formacie PDF
    • wysyłanie faktur PDF do klientów za pomocą dostępnych komunikatorów, takich jak Messenger, WhatsApp, Telegram lub Viber
    • wysyłanie faktur na adres poczty elektronicznej
    • automatyczne uzupełnianie tematu oraz treści wiadomości email
    • drukowanie faktur z telefonu
    • zapisywanie wydruku faktury w chmurze
    • szybkie dodawanie kontrahentów do faktury po numerze NIP
    • automatyczne zapisywanie kontrahentów z faktury do bazy
    • dodawanie i wyszukiwanie towarów i usług
    • łatwy i szybki sposób znalezienia faktur poprzez filtrowanie po statusie płatności, rodzaju numeracji, okresie, wartości,  np. "Poprzedni miesiąc", "Przeterminowane"
    • wyświetlanie powiązanych faktur z ofertą
    • wyświetlanie powiązanych faktur z zamówieniem
    • monitoring stanu opłacenia faktur i terminów płatności
    • bieżąca synchronizacja z bazą - faktury widoczne po odświeżeniu
    • codzienny back up i archiwizacja dokumentów
    • praca na telefonach i tabletach
#52
Aktualizacje / Aktualizacja 26.02.2020
Luty 25, 2020, 17:06:47

  • Dodano wybór podstawy zwolnienia z VAT w oknie wystawiania faktury

    Obowiązek umieszczenia na fakturze na podstawy prawnej zwolnienia z VAT wynika z ustawy o podatku od towarów i usług. Ustalenie domyślnej podstawy zwolnienia z VAT w programie FakturaLight jest opisane w pomocy (Instrukcja -> Pierwsze uruchomienie -> Konfiguracja -> Dane firmy -> VAT)

    Dla użytkowników, którzy stosują kilka rodzajów zwolnień z podatku VAT, dodaliśmy możliwość wyboru bezpośrednio w oknie wystawiania faktury. Podczas wystawiania nowej faktury automatycznie zaciągana jest podstawa zwolnienia, zdefiniowana w Ustawieniach programu.

    wybór podstawy zwolnienia z VAT

    Uwaga! Pole widoczne jest tylko w przypadku zaznaczonej opcji zwolnienia z VAT w Ustawieniach programu.


  • Dodano kolumnę Uwagi do list dokumentów

    Do listy dokumentów dodaliśmy kolumnę Uwagi. W kolumnie prezentowana jest część tekstu uwag, natomiast po najechaniu kursorem, wyświetla się pełna jej treść.

    kolumna uwagi na liście dokumentów

  • Zmieniono sposób wysuwania się okien dialogowych na systemie macOS

    Na systemie macOS występował problem z kolejnością okien dialogowych, co było błędnie interpretowane jako wieszanie się programu.

    Wprowadziliśmy okna dialogowe wysuwane z belki tytułu. Zamknięcie takiego okna odbywa się zazwyczaj przyciskiem Anuluj bądź klawiszem Esc. Natomiast zachowanie dokonanych zmian, potwierdza się przyciskiem Zapisz lub OK.

    wysuwane spod belki okna dialogowe

    Uwaga! Wielkość okien można zmieniać.


  • Zmieniono sposób ewidencjonowania wpłat do proformy (wersja Magazyn)

    Wprowadzenie wpłaty do proformy spowoduje wystawienie dokumentu kasowego, powiązanego z tą proformą. Po wystawieniu faktury z proformy, wszystkie dokumenty kasowe wcześniej powiązane z proformą, zostaną automatycznie przepisane do tej faktury.

  • Dodano opcję pokazywania znaków hasła w ustawianiach poczty oraz ustawieniach bazy

    W oknie Ustawień programu dla Poczty dodaliśmy możliwość podglądu ustawionego hasła.

    podgląd znaków hasła


  • Zmieniono sposób obsługi faktur do paragonów (wersja Magazyn)

    6.1 Wystawienie faktury do paragonu

    Fakturę do paragonu można wystawić jedynie do opłaconych dokumentów. Do nieopłaconych paragonów nie ma możliwości wystawienia faktury.

    6.2 Kilka faktur do jednego paragonu

    Do jednego paragonu można wystawić tylko jedną fakturę. Nie ma możliwości wystawiania kolejnej faktury do tego samego paragonu. W tym celu należy sklonować paragon, a następnie z niego wystawić fakturę.

    6.3 Wystawianie dokumentów kasowych i magazynowych

    Do faktury z paragonu nie wystawia się żaden dokument kasowych ani magazynowy, ponieważ jest ona zawsze opłacona w całości. Zablokowana jest również możliwość edycji wpłat.

    6.4 Powiązanie dokumentów kasowych i magazynowych

    Dokumenty magazynowe oraz kasowe są powiązane tylko i wyłącznie z paragonem.

  • Odblokowano wybór jednostki miary w oknie wystawiania faktur (wersja Magazyn)
  • Zmieniono w fakturach zaliczkowych wyrażenie "pozostało do zapłaty" na "pozostało do rozliczenia"
  • Zmniejszono rozmiar generowanych plików PDF dla faktur posiadających logo
  • Poprawiono wysyłanie wezwań do zapłaty w programie Mail
  • Poprawiono widoczność czcionki w trybie ciemnym w programie Mail
  • Poprawiono przeliczenie cen po wielokrotnej zmianie waluty w zamówieniach/ofertach
  • Poprawiono uzupełnianie miejscowości dla dokumentów kasowych przy wpłatach do faktur zakupowych
  • Poprawiono sprawdzanie unikalności numerów dokumentów w bazie
  • Poprawiono przeliczanie rabatu kwotowego dla cen w walutach obcych
  • Poprawiono przeliczanie kursu podczas edycji zamówienia walutowego
  • Poprawiono system instalacji i aktualizacji programu na system Windows

#53
Aktualizacje / Aktualizacja 30.01.2020
Luty 06, 2020, 13:07:02

  • Dodano możliwość zdefiniowania rachunku bankowego kontrahenta

    Do kartoteki Kontrahenci dodaliśmy informacje o numerze rachunku bankowego kontrahenta. Na liście widoczny jest jedynie sam numer konta



    natomiast dodatkowo w zaawansowanej edycji można zdefiniować SWIFT oraz nazwę banku.

    faktualight edycja danych kontrahenta

    Numer rachunku bankowego dostawcy jest wykorzystywany w fakturach kosztowych. Podczas dodawania nowego dokumentu, wczytuje się z bazy automatycznie z pozostałymi danymi dostawcy. Natomiast podczas wprowadzania nowego dostawcy, numer ten zostanie automatycznie zapisany do kartoteki Kontrahenci.

    Numer konta znajduje się w sekcji Dane faktury zakupowej, pod podstawowymi informacjami o dokumencie. 

    okno faktury zakupowej


    Uwaga! Dla dostawców istniejących już  w bazie, numer konta należy wprowadzić bezpośrednio w kartotece.


  • Zmieniono okno wprowadzania wpłaty do faktury zakupowej w wersji Magazyn

    Jeżeli dla faktury zakupowej został dodany numer konta bankowego dostawcy, wówczas pojawi się taka informacja w oknie wprowadzania wpłaty dla dokumentu KW (wypłata z kasy) oraz BW (wypłata z konta).  Dodatkowo wyświetli się kwota podatku VAT, w przypadku wprowadzania wpłaty całkowitej.

    dokument kasowy KW i BW

    Uwaga! Dla w oknie wprowadzania płatności dla BW mogą pojawić się dwa numery konta bankowego:
    - numer rachunku bankowego kontrahenta
    - numer rachunku bankowego, z którego dokonano zapłaty


  • Numer BDO obowiązkowy

    Wprowadziliśmy możliwość uzupełniania indywidualnego numeru wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produktu w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który od 1 stycznia 2020r należy umieszczać na dokumentach związanych z działalnością objętą wpisem do Baza Danych o Odpadach.

    Aby dodać numer BDO, przechodzimy do Ustawień programu, zakładka Dane firmy, pole BDO.

    numer BDO

    Uwaga! Numer BDO jest drukowany na fakturach i zamówieniach z danymi Sprzedawcy, pod numerem NIP.


  • Odblokowano możliwość usuwania firmy domyślnej

    Odblokowaliśmy możliwość usuwania pierwotnej firmy domyślnej.

    Uwaga! Nie można usunąć wszystkich firm jednocześnie.


  • Poprawiono wysyłanie faktur w programie Mail

    Dodaliśmy możliwość wysyłania ukrytych kopii. Adres mailowy adresata ukrytej kopii jest pobierany z ustawień poczty w programie.

    ukryta kopia w progrmaie Mail

    Uwaga! Adres mailowy adresata ukrytej kopii jest pobierany z ustawień poczty w programie.


  • Poprawiono faktury zaliczkowe do zamówienia

    Dodano oznaczenie ,,mechanizm podzielonej płatności" dla faktur zaliczkowych ze specyfikacją produktów.

    mechanizm podzielonej płatności


  • Dodano ostrzeżenie o niezapisanych zmianach w kartotece Produkty

    Stany magazynowe aktualizują się dopiero w momencie zapisania zmian wprowadzonych w kartotece Produkty. Dlatego dodanie nowego towaru lub ręczna zmiana ilości w magazynach, ale przed zapisaniem zmian, nie będzie ujęta w raporcie Stany magazynowe oraz Inwentaryzacja.

    Dodaliśmy informację, w kartotece Produkty, która przypomina o niezapisanych modyfikacjach:

    ostrzeżenie o niezapisanych zmianach


  • Dodano informację w programie, jak wprowadzać wpłatę do faktury

    W związku z licznymi pytaniami w sprawie oznaczania faktury jako opłacona lub częściowo opłacona, dodaliśmy taką informację bezpośrednio w programie w oknie wystawiania faktury.  Natomiast szczegółowa instrukcja znajduje się w Pomocy, w dziale Pytania od użytkowników - Jak wprowadzić wpłatę do faktury .

#54
Problemy i pytania / Odp: Numer BDO
Luty 03, 2020, 09:40:04
Opcja została dodana w wersji 32.0 programu. Numer BDO można dodać w ustawieniach Ustawienia -> Dane firmy
#55
Witam

Szablony przygotowujemy odpłatnie według indywidualnych wymagań. Zapraszam do kontaktu.
#56
Problem rozwiązała zmiana separatora liczbowego "Dziesiętny" z kropki na przecinek.
Preferencje systemowe -> Język i region -> Zaawansowane -> Ogólne

#57
Problemy i pytania / Odp: Numer BDO
Styczeń 06, 2020, 13:24:35
Planujemy dodanie takiego pola w jednej z najbliższych aktualizacji. Tymczasem proszę umieścić numer w stopce lub w uwagach.
#58
Aktualizacje / Aktualizacja 16.12.2019
Grudzień 16, 2019, 14:27:47

  • Dodano możliwość szybkiego kopiowania danych z zakładki faktury zakupowe.

    Dodaliśmy opcję szybkiego kopiowania zawartości danej komórki z listy dokumentów zakupowych, opowiadającej konkretnej kolumnie. Kwota jest kopiowana bez spacji i waluty, natomiast pozostałe dane takie jak numer faktury, nazwa, adres, data kopiowane są dokładnie tak, jak się wyświetlają na liście.

    Aby skopiować dane, przechodzimy do kartoteki Zakupy, uruchamiamy menu kontekstowe w wybranej komórce i klikamy polecenie Kopiuj [nazwa kolumny]





  • Poprawiono obsługę JPK_FA w wersji 3

    Znacznik sumy kontrolnej ZamowienieCtrl nie jest wpisywany do pliku JPK, jeśli w danym okresie czasu nie występują żadne zamówienia.


#59
Aktualizacje / Aktualizacja 02.12.2019
Grudzień 02, 2019, 14:38:25

  • Dodano noty księgowe

    Dokumentami stosowanymi do dokonywania wzajemnych rozliczeń pomiędzy jednostkami gospodarczymi są także noty księgowe. Nota księgowa może być wykorzystywana do obciążeń lub uznań wyłącznie w sytuacjach, kiedy nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, na przykład naliczenie odsetek dłużnikowi za niezapłacone zobowiązania, kara umowna za nieterminową realizację umowy/dostawy, uznanie dłużnika kwotą umorzonego długu, opłata skarbowa itp.

    Aby utworzyć notę księgową, rozwijamy menu Nowa faktura.



    W oknie dialogowym uzupełniamy następujące dane:



    1.1 Sekcja Ogólne

    Rozpoczynamy od wyboru numeracji, która jest zrealizowana analogicznie jak dla innych dokumentów. Po prawej stronie sekcji, ustawiamy Datę wystawienia.

    1.2 Sekcja Adresat

    W tej sekcji uzupełniamy dane kontrahenta w taki sam sposób, jak w pozostałych typach dokumentów (ręcznie, z kartoteki kontrahentów lub z bazy GUS na podstawie NIP).

    1.3 Sekcja Płatność

    W zakładce Płatność wypełniamy sposób płatności, walutę, termin płatności oraz informacje o rachunku bankowym. Te dane można ukryć na wydruku dokumentu, odznaczając opcję Drukuj sposób i termin płatności.
    Uwaga! Wartość uznania/obciążenia w walucie obcej nie jest przeliczana na złotówki.

    1.4 Sekcja Dodatkowe

    W zakładce Dodatkowe mamy możliwość określenia osoby wystawiającej i odbierającej notę księgową, a także możliwość wpisania uwag, które zostaną wydrukowane na dokumencie.

    Uwaga! Na wydruku noty księgowej widoczne jest miejsce na podpis Wystawcy oraz Akceptującego bez względu na to, czy zostały one wcześniej uzupełnione.

    1.5 Sekcja Pozycje

    Na każdą pozycję noty księgowej składają się edytowalne kolumny Obciążyliśmy, Treść i Uznaliśmy, które należy uzupełnić ręcznie.

    Przygotowaną notę księgową możemy odnaleźć w części Noty w zakładce Noty księgowe.



    Zarządzanie listą odbywa się w analogiczny sposób jak dla faktur.


  • Zaktualizowano JPK_FA do wersji 3

    Obecnie obowiązuje trzecia wersja pliku JPK_FA. Od 1 grudnia 2019 wszystkie faktury, nawet wystawione przed tą datą, muszą być przekazane do organów kontrolnych według nowego schematu xml.



    W tej wersji programu uaktualniliśmy plik JPK_FA do wersji 3. Proces tworzenia raportu JPK_FA pozostał bez zmian (zobacz generowanie JPK_FA).


  • Umożliwiono wprowadzanie wieloliniowych nazw pozycji na dokumentach

    Czasami klient oczekuje, aby na fakturze umieścić szczegółowy opis usługi lub dokładną specyfikację sprzedawanego produktu. Takie sytuacje wymagają wpisania kilkuliniowego tekstu. Właśnie w tym celu wprowadziliśmy edytor nazwy towaru lub usługi.

    Aby otworzyć edytor nazwy produktu, uruchamiamy menu kontekstowe w wybranej komórce w kolumnie Nazwa towaru lub usługi i klikamy polecenie Edytuj....




    Edytor uruchamia się dla każdej pozycji osobno, w dokumentach sprzedaży i zakupu, zamówieniach, ofertach oraz dokumentach magazynowych.



    Przejście do następnej linii następuje poprzez klawisz Enter. Uwzględniane są także dodatkowe spacje.


  • Data sprzedaży jako miesiąc (np. styczeń 2019)

    Dodaliśmy możliwość ustawienia miesiąca jako daty sprzedaży.



    W tym celu należy w oknie wystawiania faktury kliknąć napis mc obok daty sprzedaży.




  • Dodano możliwość klonowania zamówień, ofert, faktur zakupowych i proform

    Klonowanie powoduje utworzenie nowego dokumentu w kartotece, na podstawie już istniejącego.

    Aby sklonować dokument należy go odnaleźć na liście. Następnie ustawiamy kursor w obszarze pożądanego wiersza, uruchamiamy menu kontekstowe prawym przyciskiem myszy i klikamy polecenie Klonuj dokument.





  • Dodano opcję ukrywania magazynu (wersja FL Magazyn)

    Polityka magazynowa określa strukturę oraz ilość magazynów w zależności od potrzeb. W dowolnym momencie może dojść do sytuacji, kiedy wcześniej utworzony i używany magazyn okazuje się zbędny i przeszkadza podczas pracy z programem.
    W tej wersji programu dodaliśmy nową funkcję organizacyjną - ukrywanie magazynu. Ukryte magazyny nie pojawiają się na żadnej z list. Jedynie w przypadku edycji dokumentów, które mają produkty z tego magazynu, tymczasowo wyświetla się nieaktywny magazyn.

    Aby ukryć magazyn przechodzimy do Ustawień programu, zakładka Magazyn. Następnie odznaczamy nieużywane magazyny.



    Magazyny znikną z list, a ich podgląd będzie możliwy dopiero po ponownej aktywacji.



    Uwaga! W kartotece produktów, przy wybraniu magazynów Wszystkie, pokazuje stan wszystkich magazynów, nawet ukrytych.


  • Dodano informację o braku dokumentów na liście

    Dodaliśmy komunikat Brak dokumentów lub nie są widoczne przy aktualnym filtrze w oknie głównym, jeżeli na liście nie wyświetlają się żadne dokumenty.




  • Poprawiono klonowanie faktur

    Podczas klonowania faktury nie kopiuje się już status o wysłanym przypomnieniu o płatności.


  • Poprawiono wydruk faktury korygującej dla więcej niż 3-ech stron

    Skorygowaliśmy pozycję tabelki podsumowującej oraz numerację stron.


  • Poprawiono błędy w wystawianiu faktur zaliczkowych do zamówienia

    W oknie wyboru zamówienia/oferty nie wyświetlają się już zamówienia do dostawcy.
    Przywrócono do menu kontekstowego opcję wystawiania faktury zaliczkowej zawierającej jedynie zaliczkę.

#60
Dzień dobry,
po konsultacjach z programistami okazuje się, że wprowadzenie proponowanego przez Pana rozwiązania wymaga dużej ilości zmian w kodzie. W związku z tym w najbliższym czasie nie będzie ono uwzględnione w pracach. Możemy zaproponować alternatywę. Proszę utworzyć drugi szablon numeracji zgodnie z poniższą instrukcją i stosować go dla pominiętych faktur.
1. Wejść w Ustawienia programu do zakładki Szablony numeracji
2. Kliknąć jednokrotnie na szablon numeracji dla dokumentu Faktura
3. Kliknąć przycisk Dodaj



4. Wkleić lub wpisać wyrażenie:
FV/%r/%m/%nma jeśli stosują Państwo numerację miesięczną
FV/%r/%m/%nra jeśli stosują Państwo numerację roczną.



Podczas wystawiania faktury pojawi się zdefiniowany szablon, w którym można zmienić numer, natomiast literka "a" będzie dopisana do numeru faktury.